jasenj1
TUG Member
The wife and I did a tour at Williamsburg Plantation yesterday.
The starting offer was $24,990 for a 2/2 with a $700 MF and their "Gold Card" membership which is II.
The manager dropped that down to $9990 with half price maintenance fee ($370) if we let them use the unit for two years to sell Las Vegas units, and I think he threw in an extra week each year.
The final person offered us "the same thing" for $4500 but we could never visit the home resort. We live about 1/2 hr from Williamsburg Plantation so we would never stay at WP.
After the presentation I looked on eBay and there were two WP units available for $1.00.
I actually thought $4500 and $370 MF was a decent deal. If you compare that to $1 off eBay and a $700 MF then, if I've done my math right, the deal they offered would become cheaper than the $1 eBay deal after about 10 years.
The goodies that got us in there were a free iPad mini 2 (16GB) and a couple "free" vacations. Even if we never use the vacations, we got a $250 toy for our time. That works out to about $40/hr/person. A fair trade, IMHO.
- Jasen.
The starting offer was $24,990 for a 2/2 with a $700 MF and their "Gold Card" membership which is II.
The manager dropped that down to $9990 with half price maintenance fee ($370) if we let them use the unit for two years to sell Las Vegas units, and I think he threw in an extra week each year.
The final person offered us "the same thing" for $4500 but we could never visit the home resort. We live about 1/2 hr from Williamsburg Plantation so we would never stay at WP.
After the presentation I looked on eBay and there were two WP units available for $1.00.
I actually thought $4500 and $370 MF was a decent deal. If you compare that to $1 off eBay and a $700 MF then, if I've done my math right, the deal they offered would become cheaper than the $1 eBay deal after about 10 years.
The goodies that got us in there were a free iPad mini 2 (16GB) and a couple "free" vacations. Even if we never use the vacations, we got a $250 toy for our time. That works out to about $40/hr/person. A fair trade, IMHO.
- Jasen.
Last edited: